Search
Calendar

2011-05-10

Az egyenruhás bűnözés folyamatát, hátterét és a gyöngyöspatai eseményeket feltáró, valamint az egyenruhás bűnözés felszámolását elősegítő eseti bizottság felállításáról

← Vissza

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés!

Előrebocsátom, hogy nem fog húsz percig tartani az előterjesztői expozé, ugyanakkor a H/3075. számú országgyűlési határozati javaslattal kapcsolatban néhány gondolatot szeretnék elmondani.

A biztonság az ember legalapvetőbb igényei közé tartozik, és egyúttal életminőségének egyik fő meghatározója. Az Országgyűlés, összhangban az elfogadott kormányprogrammal, azt gondolom, hogy eddig minden szükséges lépést megtett azért, hogy a magyarországi közbiztonsági állapotok javuljanak, a korábbi állapotok, amelyek szinte már-már a megszűnését jelentették egy-egy település közbiztonságának, helyreálljanak.

Azt hiszem, hogy ez ügyben az Országgyűlés jogalkotói feladatainak mind jogszabályi, mind igyekezve a meglévő lehetőségeket mérlegre téve, pénzügyi szempontból eleget tett. De mint Magyarország legfőbb népképviseleti szerve, az Országgyűlés továbbra is kiemelt jelentőséget kell hogy tulajdonítson a közrend, a közbiztonság fenntartása, illetve az ehhez szükséges eszközök megteremtése ügyében, különös tekintettel arra, hogy újabb és újabb kihívások elé áll a hazai közbiztonság, illetve annak fenntartása.

Az elmúlt hetekben Gyöngyöspatán és hazánk egyéb más pontjain olyan helyzet alakult ki, amely helyzet következtében kihívóan közösségellenes magatartást tanúsító, formaruhás, egyenruhás csoportok jelentek meg, illetve egy olyan társadalmi jelenséget igyekeztek a jelenlétükkel megoldani, amelyről azt gondoljuk, hogy az arra adandó válasz ez esetben az ő részükről nem helyes.

Ezen jogellenes csoportok törvényes felszámolásának elősegítése véleményünk szerint szükségessé teszi a határozati javaslatban foglaltak elfogadását.

Magyarország hatályos jogrendszere egyértelműen és világosan szabályozza, hogy a közbiztonság és közrend védelme a rendőrség feladata. Ez a szervezet, amely megteremti hétköznapi életünk biztonságát, amire semmilyen más ideológiai, politikai vagy félkatonai alapon szerveződő tömörülés nem képes. Sajnálatos módon az elmúlt időszakban az ország több pontján, és lényegében a Heves megyei Gyöngyöspatáról van most szó, ott is a közbiztonságra és az ott élő emberekre újabb veszélyt jelentő helyzet alakult ki, mely nem segítette az ügyet, hanem ártott annak. A hatóságok előtt még részben tisztázatlan hátterű és motivációjú személyek és csoportok idézték mindezt elő.

Azt gondoljuk előterjesztőtársammal egyetemben, hogy a helyzet tisztázása nem tűr halasztást. Kevés a világos és ellentmondásmentes tény ebben a történetben. Annyit tudunk biztosan, hogy a Magyar Vöröskereszt húsvéti kirándulásra vitt volna családokat, amire jóval húsvétot megelőzően már kaptak felkérést. Mindezek után más érdekcsoportok a kialakult helyzettel kapcsolatban valótlanságokat állítva, hazánk rossz hírét keltették a nemzetközi közvélemény előtt.

Hamar kiderült azonban, hogy nem mondtak igazat azok, akik a helyzettel kapcsolatban evakuálásról beszéltek.

Az események minden jel szerint egy szervezett, előre kitervelt akció részét képezték. Láthattuk azt is azonban - és gondolom, ebben nincs vita köztünk -, hogy a kormány a kialakult helyzetet ismerve, gyorsan és határozottan lépett fel a rend és a biztonság megőrzése és a kialakult helyzet továbbromlása ellen. A helyszínre látogató belügyminiszternek a sajtó nyilvánossága előtt a helyiek is megköszönték a határozott fellépését.

Gyöngyöspatán tehát lényegében, összefoglalóan egy minden eddiginél otrombább kísérlet szemtanúi lehettünk, amely az amúgy is nehéz helyzetben lévő település mindennapjait még inkább lerontotta, még inkább rontotta azt az objektív és szubjektív biztonságérzetet is a helyiekben, amelynek a megteremtése, azt gondolom, közös érdekünk kell hogy legyen.

Éppen ezért elengedhetetlen, hogy az általunk javasolt bizottság 150 napos fennállása alatt lehetőség szerint minden, ez ügyben zavaros kérdést tisztázzon, és munkájának eredményeként egy jelentést készítsen az Országgyűlés számára, amely megoldási javaslatokat is kell hogy kínáljon majd. Ebben a jelentésben természetesen a tények ismertetése mellett olyan javaslatokat kell majd tennünk, amely megelőzi azt, hogy a jövőben ilyen jelenségek az ország bármely településén kialakulhassanak.

A határozati javaslatban a bizottságot 12 taggal kezdeményezzük felállítani, és azt gondoljuk, hogy mivel az érintett témában releváns lehet néhány olyan információ is, amely nemzetbiztonsági kockázatot is felvethet, releváns lehet vagy találkozhat a bizottság olyan adatokkal, tényekkel, információkkal, amelyek mindezt megkövetelik, javasoljuk azt is, hogy olyanok legyenek tagjai ennek a bizottságnak, akik rendelkeznek érvényes C típusú nemzetbiztonsági ellenőrzéssel.

A tegnapi bizottsági ülésre visszautalva azért azt elmondanám elöljáróban, hogy én magam is azt gondolom, hogy a bizottságnak nem lehet célja az állandó zárt ajtók mögötti ülésezés, hiszen ez sem a hazai, sem a nemzetközi közvélemény érdekét nem szolgálja, és nem oldja meg az ügyet. De értelemszerűen tekintettel kell lennünk az előbb elmondottakra akképpen, hogy a C típusú nemzetbiztonsági ellenőrzés megléte szükséges legyen.

Végezetül engedjék meg, hogy Németh Szilárd képviselőtársammal együtt javasoljuk az Országgyűlésnek, hogy a Házszabály 34. és 35. §-a alapján az eseti bizottságot hozzuk létre, és arra kérem önöket, hogy ezt szíveskedjenek támogatni.

Köszönöm szépen.

(…)

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim!

Nem tartom elegáns dolognak, hogyha azt kérik számon, hogy miért nem válaszolunk, amikor ennek a lehetőségétől már mindjárt az elején megfosztottak. Nagyon-nagyon régóta kértem szót rendes hozzászólásra, hiszen nemcsak kétpercnyi, hanem jóval több percnyi érdemi reagálásom is lenne az elhangzottakra, tekintettel arra, hogy szeretnék részt venni az általam előterjesztett, általam is előterjesztett országgyűlési határozati javaslat vitájában.

Úgyhogy az látszik az ellenzéki képviselők részéről, hogy tele vannak ötletekkel és gondolatokkal az ügy kapcsán, de arra felhívom a figyelmüket, ahogy ezt az elnök úr is megtette, hogy jelen pillanatban egy bizottság felállításáról beszélünk és nem a konkrét ügyről.

Pont azért szeretnénk ezt a bizottságot felállítani, mert láthatóan önök is tele vannak gondolatokkal, elképzelésekkel és javaslatokkal, és javasolnám azt is, hogy ezt talán ott vitassuk meg. Éppen ezért nagyon szívesen reagálnék számtalan mezőgazdasági, EBESZ-szel kapcsolatos és szociális felvetésre is, de az elnök úr kérésének és a Házszabálynak megfelelően ettől eltekintenék - viszont mástól is azt szeretném kérni, hogy maradjunk a szűken vett tárgynál.

Az is látszik, hogy van némi riadalom az ellenzék padsoraiban, már-már pártfüggetlenül, hiszen olyan közös akaratból minthogyha nagyon nem akarnák ezt támogatni. Ez tegnap a bizottsági ülésen számomra már világossá vált, hogy önöknek nagyon nem tetszik ez az elképzelés, de most még több ellentmondásra hívták föl a figyelmemet, amire kénytelen volnék reagálni. Mindenekelőtt szeretném sorrendben, ahogy az írásban előre bejelentkezett felszólalók tették, egy-két mondattal megvilágítani, hogy mivel nem értünk egyet az előbb elhangzottakkal kapcsolatban.

Bárándy képviselő úr, bár nincs itt, de... Ott van, képviselő úr, köszönöm szépen. Néhány dologról beszélt. Azt mondja, hogy... - szerintem két dolgot mindenképpen összekevert a képviselő úr. Az egyik maga az ország és az ország kistelepüléseinek közbiztonsága, amely valóban lehet akár egy parlamenti vitának a kérdése, de most konkrétan a Gyöngyöspatán kialakult helyzetnek tényfeltárása... – útelágazódás. Nem gondoltam, hogy ilyen fiatalon követem az exminiszterelnök urat, de értik, mire akartam gondolni. A másik: tehát ez az eseti bizottság a Gyöngyöspatán kialakult helyzetet vizsgálná, semmiképpen nem a közbiztonság általános részét.

Arra egyébként Harangozó képviselő úr utalt, hogy van az Országgyűlésnek olyan szakbizottsága, amelyiknek ez lenne a feladata, kettő is, ráadásul nevesítette is, igen, valóban így van, az egyik az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottsága. Csak ott érzek némi ellentmondást, szintén Varga képviselőtársával és szintén Bárándy képviselőtársával, hogy ez nem csak közbiztonsági kérdés. Tehát feltehetőleg azért nem szerencsés, ha csak egy szakbizottság foglalkozik a Gyöngyöspatán kialakult helyzettel, hiszen, ahogy önök is elmondták, ez nem pusztán egy közbiztonsági kérdés.

Ezért javasoljuk, tisztelt ellenzéki képviselőtársaim, ezért javasoljuk azt, hogy hozzunk erre létre egy eseti bizottságot, ott fogalmazzuk meg a javaslatokat, tárjuk fel az egyébként még homályos háttérrészleteket, és amúgy szerepeljen ebben a tényfeltáró bizottságban minden olyan szempont, amiről önök is beszélnek. Azzal én tökéletesen egyetértek, hogy nem csak közbiztonsági kérdés a Gyöngyöspatán kialakult helyzet, erre én magam is utaltam.

Az eseti vagy vizsgálóbizottság kérdésében, amit szintén Bárándy képviselőtársam fejtegetett, én csak ismételni tudom magam a tegnapi bizottsági ülés kapcsán, hogy az eseti bizottság formája azért került előterjesztésre, mert elvárás - és azt gondolom, hogy nem az enyém, hanem a közvéleményé és remélem, hogy az önöké is -, hogy itt ne csak egy vizsgálódás történjen, hanem tegyünk érdemi javaslatokat, akár azokra a szempontokra is, amelyeket önök feszegetnek.

Itt utalnék a feladatmeghatározásra. Igyekeztünk önök által, ha jól hallom, támadott módon, de általánosan meghatározni a bizottság feladatait, és visszautasítanám azt, hogy prekoncepció lenne benne. Így is attól tartok egyébként, hogy a bizottsági ülésen sokkal szerteágazóbb vélemények, álláspontok és javaslatok fognak elhangozni, mint egyébként az a feladatkörben meghatározásra került. Tehát a feladatok meghatározásának általánossága valóban tudatos volt, széles körű problémával állunk szembe, és sok szempontot szükséges majd vizsgálni.

Hozzáteszem, Bárándy képviselő úr elmondta, hogy mélységesen elítéli a kormányzat alkalmatlanságát s a többi. Elfogadom képviselő úrnak, Schiffer képviselőtársamnak, frakcióvezető úrnak az álláspontját, ma már nem jó azt mondani, hogy az elmúlt nyolc év, de a tavalyi előtti nyolc évről érdemes beszélni, és nem a kormányzat alkalmatlanságáról van szó, csak arról meg önök szeretnek elfelejteni beszélni, hogy ez a kormányzat egy évvel ezelőtt milyen állapotban vette át a közrendvédelmi területet. Azért nem szeretnék ezekbe az érdemi vitákba belemenni, mert megint csak nem tartozik a határozati javaslathoz, de Bárándy képviselő úrnak mondanám, hogy én pedig azt ítélem el, hogy önök úgy tesznek itt, mintha előkelő idegenek lennének a kialakult helyzet kapcsán.

Volner képviselőtársamnak több olyan gondolata volt, amire szeretnék a vitában reagálni.

Az egyik ugyanez volt, amit Bárándy képviselő úr is felvetett, hogy általánosan fogalmazunk benne; tehát nem prekoncepcióról van szó, szeretném önnek is elismételni. Azt gondolom, hogy a bizottság feladatainak a meghatározása ez esetben egy nehéz dolog. Ismétlem, önnek már többször jeleztem, bizottsági ülésen is elmondtam, egyébként a megoldandó közbiztonsági problémákkal azt gondolom, mindannyian tisztában vagyunk. Ennek a módját és sokszor talán a mértékét vitatjuk.

Azt viszont állítjuk, hogy az elmúlt hónapokban egyes, önök által pártsemleges civil szervezetek részéről adott válaszok nem szolgálják ezt az ügyet. Azzal azért legyünk tisztában, és én ezt is állítom, hogy a gyöngyöspatai helyzet akár a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület megjelenésével vagy akár az önök által mélyen elhallgatott Véderő és Betyársereg megjelenésével nem javult, hanem romlott. Azért ezzel legyünk tisztában. Tehát én azt hiszem, hogy a közbiztonsági helyzet javulásának ez az útja nem járható, és ezt nem én mondom, hanem az élet bizonyította.

Ezzel egyébként párhuzamosan nem vitatjuk azt, hogy Gyöngyöspatán van olyan helyzet, van olyan közbiztonsági helyzet, meg más településeken is, amely ellen hatékonyan fel kell lépni, de azt hiszem, hogy ez a kormány a kormányprogramnak megfelelően halad ebbe az irányba, és meghozta a szükséges jogszabály-módosításokat, és azokat a pénzügyi döntéseket már tavaly, amelyek ez irányba hatnak. Ezt önök sem vitathatják.

Öt bűncselekmény is sok, ebben egyetértünk, de azért idealisták se legyenek a tisztelt képviselők. Később följegyzeteltem, most nincs pontosan előttem, hogy melyikőjük mondta, Szilágyi képviselő úr mondta, hogy a bűnözés teljes felszámolásán dolgozzon a kormány.

Nem szeretnék senkit abba a naiv álomvilágba ringatni, minimum egy bűncselekményt szerintem minden évben el fognak a jövőben is követni Magyarországon. Azon dolgozhatunk, hogy ennek a számát minimalizáljuk, de azt gondolom, hogy a világon még nem volt olyan társadalom, ahol ne követtek volna el bűncselekményt. Ezzel együtt azt mondom, hogy a közös törekvésünk az irányba kell, hogy hasson, hogy ennek a száma minél alacsonyabb legyen. De a bűnözés teljes felszámolására vonatkozó kifejezést inkább a politikai demagógia részébe tenném bele.

Azt is szeretném elmondani, hogy a petíció, amelyre oly gyakran hivatkoznak, valóban egy vizsgálat tárgyát képezze. Azt hiszem, hogy nagyon fontos lesz megvizsgálni, hogy a petíció aláírásakor, amikor azt a helyi lakosok elé tették, hogyan tették fel a kérdést, és nem írásban, hanem konkrétan azok az aktivisták, akik végezték a gyűjtést. Jelen tudásunk szerint számtalan aktivista úgy tette fel a kérdést, hogy kedves helyi lakos, ha azt akarja, hogy rend legyen ezen a településen, ezt legyen szíves, írja alá.

Azért a kérdésfeltevésben sok minden megfogalmazódik, még az írásban feltett kérdést is... Ne mosolyogjanak, képviselő urak, azért a helyi lakosok... Tisztelt Képviselők! A tényfeltáró bizottságnak lehet, hogy önök ellenzői, én ennek sejtem is az okát, de ezekre a kérdésekre is ott választ kell találnunk. A demagógan feltett kérdést itt lobogtatni a parlamentben, amely nem politikai akaratot tükröz, és nem az önök igazát tanúsítja, azt hiszem, hogy mindenképpen meg kell hogy említsük majd a bizottság ülésén.

Azt mondja Dorosz képviselőtársam, hogy ugyanolyan eséllyel vegyenek részt benne a pártok. Nézze, azért ha egy paritásos bizottság létrehozását javasolja, én kíváncsi lennék egy LMP-Jobbik közös jelentésre Gyöngyöspata-ügyben. Engem erősen elgondolkodtatna. Azt hiszem, hogy nem lehet célja a bizottságnak ez a fajta politikai felosztás. És itt szeretnék reagálni a C típusú nemzetbiztonsági ellenőrzéssel kapcsolatban elhangzott feltevésekre is. Még egyszer mondom, én ma azt gondolom, hogy nem célja a bizottságnak, hogy elbújjon a nyilvánosság elől, sőt az a célja a bizottságnak, hogy mind a hazai, mind a nemzetközi sajtó előtt tisztázza ezt a helyzetet. A nemzetközi sajtó előtt különösen azért tisztázza a helyzetet, mert nagyon-nagyon rossz színben tüntették fel valótlanul, alaptalanul sokan Magyarországot Gyöngyöspata kapcsán. Rasszista bűncselekményekről, evakuálásról és mindenről, polgárháborús helyzetről szólt a világsajtó, holott egyébként a rendőrség folyamatosan nagy létszámmal jelen volt, és azért volt jelen, mert nem a korábban kialakult helyzetet nem tudta kezelni, hanem azt a helyzetet nem tudta kezelni, amely az elmúlt egy-két hónapban alakult ki, és amelynek következtében egyébként valóban vér folyt. Ezt kell megakadályoznunk, ebben tökéletesen egyetértek amúgy Dorosz képviselő úrral.

Azt is szeretném világossá tenni - és nem szeretnék tényleg érdemben belemenni a tényfeltáró bizottság munkájába, hiszen ezért javaslom, hogy ezt hozzuk létre -,hogy mi történt pártirányítással, hogy mi történt más személyek, szervezetek kérésére, utasítására, saját elhatározására, nem ennek a fórumnak a feladata, hogy ezt feltárja. Ugyanakkor ez ügyben is van véleményem, láttam, hogy sokan nem értik, mire célzok, utalok itt Z. Kárpát képviselőtársamnak azon kijelentésére, hogy nem pártirányításra vagy pártutasításra volt jelen a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület és a Véderő a településen.

Még egyszer mondom, egy tényfeltáró eseti bizottság felállításáról szól a határozati javaslat.

Azt kérem önöktől, hogy ha van ennyi gondolatuk, mint amennyit látok, hogy van, és van önökben javaslat, és tudnának érdemben ebben az ügyben fellépni, akkor legyenek szívesek, támogassák ezt a határozati javaslatot, és amint ez a bizottság feláll, lesz módjuk arra, hogy egyébként az ügy számtalan vonatkozását illetően kifejtsék a véleményüket, álláspontjukat, javaslatot tegyenek, és mindezt ott megfelelő szerkezetben és keretek között megvitathassuk.

Egyelőre ennyit szerettem volna mondani, köszönöm szépen, hogy meghallgattak.

(…)

Még a szünet előtti egyik felszólalásra szeretnék röviden reagálni, és talán erre is, erre a prekoncepció vádra. Azt gondolom, ezek kérdések, olyan jogos kérdések, amelyek megválaszolásra szorulnak. Az, hogy milyen felelősség terheli az ellenzéki pártokat, azt gondolom, hogy a "milyen" szóval való mondatkezdés is utal arra, hogy nyilvánvalóan kérdésekről és nem állításokról van szó.

Egy dolgot azonban tisztán kell látni. Vannak számosan olyan vidéki kistelepülések, amelyek valóban küzdenek közbiztonsági problémákkal, és erre mielőbb meg kell találni a jogállamiságnak megfelelő válaszokat. De ami Gyöngyöspatán történt, egy picit más, és azt hiszem, az önök részéről is egyfajta ellenlépés ez a rengeteg, már-már obstrukcióba hajló hozzászólás. Hiszen önök azt nem akarják, hogy ez a bizottság egyáltalán felálljon, és egyébként azokat a válaszokat szeretnénk megkeresni - úgy néz ki, hogy nagy ellenszélben -, amelyek nemcsak minket, hanem a hazai és a nemzetközi közvéleményt is foglalkoztatják.

Ugyanis abban a pillanatban, ahogy ott megjelentek ezek a szervezetek, abban a pillanatban ott megjelent egy jobbikos nagygyűlés is, és utána mindezt egy másik érdekcsoport, felhasználva ezt a kialakult helyzetet... - olyan akciót szervezett, amelyről az utókor és maga a Vöröskereszt is elárulta és bebizonyította, hogy tulajdonképpen valótlan volt, és kizárólag az ország lejáratását célozták.

Ha önök azzal vádolnak meg minket, hogy ebben prekoncepció van, akkor abban vannak óriási tévedésben, mert a mindenkori magyar kormány - nem ez, bármelyik magyar kormány - nem engedheti meg magának azt, hogy olyan helyzetet vizionáljanak külföldre Magyarországról, amely nem valós.

Köszönöm szépen.

(…)

Én csak Egyed képviselőtársam egy mondatát szeretném visszautasítani, amely szerint nem érdekelt a kormányoldal ezeknek a problémáknak a megoldásában - no comment.

Én pont arra szeretnék mindenkit biztatni a hosszas és még egyszer mondom, nagyon szerteágazó vita ellenére, hogy hozzuk létre ezt a tényfeltáró bizottságot, vegyenek részt ebben a munkában, és azért eseti bizottság formájában, amit képviselőtársam is mondott, hogy valóban olyan javaslatokat tehessünk, ha kell, más területeket, szakpolitikai területeket illetően is, amelyek a megoldás irányába mutatnak.

Köszönöm szépen.

(…)

Tisztelt Elnök Úr!

Igyekszem rövid lenni. Ismét arra hívnám fel elsőként és leghangsúlyosabban a figyelmet, hogy egyszerűen üvölt önökről, hogy tele vannak gondolatokkal és véleménnyel ebben az ügyben. Hozzuk létre ezt a bizottságot, és ott lesz mód, hogy mindenki elmondja, amit gondol.

Ugyanakkor egyvalami elhangzott, amit sajnos megint vissza kell hogy utasítsak; ezt nem engedhetjük meg magunknak, hogy a levegőben lógjon, amely szerint a parlamenti pártok és a kormány, a kormánytöbbség védi a bűnözőket. Azt gondolom, hogy sok mindennel megvádoltak már minket, de talán itt ez egy kicsit túlzás.

Egyed képviselő úrnak a 3-4 év múlva esedékes választási eredményekre mondom, hogy a kormányzati jósdák ideje lejárt. Nem feltétlen szerencsés ma vizionálni azt, hogy ki milyen eredményt fog elérni.

Egy dolgot engedjenek meg, ha már az ellenzéki felelősségről van szó. Ha már Novák képviselőtársam az álláshalmozásommal kapcsolatban ismét tett megjegyzést, akkor hadd kapcsolódjam mindjárt én is ehhez.

Egy olyan kerületnek volnék a polgármestere, ahol a helyi cigány kisebbségi önkormányzat saját becslése szerint 22 ezer cigány ember él. Ebben a kerületben, ha azt tapasztalnám vagy arra törekednék, vagy a képviselő-testület bármely tagja arra törekedne, hogy az amúgy meglévő közbiztonsági problémákat tovább gerjesszük, tovább szítsuk a feszültséget, ott is azt mondanám, hogy állapítsuk meg, hogy ki annak a felelőse, hogy nem a közös a közbiztonsági megoldást keressük, hanem az amúgy is meglévő problémákat még inkább felnagyítjuk, sőt utána tele is kürtöljük vele a nagyvilágot. Ugyanezt gondolnám akkor is, ha ott történne. Higgyék el, hogy ez a bizottság arra jön létre, amire korábban is elmondtuk: az ott kialakult helyzet tisztázására.

Még egyetlenegy mondat bele fog férni. Egyébként a kormányzati munka felügyeletére ott vannak a bizottsági tagsági helyeik.

Köszönöm szépen.

(…)

Én magam is zászlóvivője voltam és igyekeztem az lenni a vitában annak, hogy valóban maradjunk a tárgynál, de Volner képviselő úr most öv alá ütött egy kicsit. Egyetértek képviselőtársammal abban, hogy az alaptalan vádakra nehéz nem reagálni. Képviselő úr, ön a Mátyás téren nőtt fel, nagyon régóta nem járt ott. Menjen el, szeretettel látjuk, nézze meg az ottani közbiztonsági állapotokat. Azt kérem, hogy ne állítson olyat a VIII. kerületiekről és a VIII. kerületről, ami alaptalan. Engem ők bíztak meg azzal, hogy képviseljem az érdekeiket a kerületben is és az Országgyűlésben is, és az ő nevükben visszautasítom az előbb elhangzott néhány mondatát.

Köszönöm szépen.

(…)

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim!

A vita eleje óta eltelt hozzászólásokban tulajdonképpen nagy újdonság nincs. Én azt gondolom, hogy amit az elején elmondtam, azt most muszáj vagyok megismételni, szükséges megismételni.

Ahogy önök is, én is és mi mindannyian, tele vagyunk véleménnyel, állásponttal, javaslattal a Gyöngyöspatán kialakult helyzet, ügy kapcsán.

Egyes pontjaival a vitának akár egyet is értünk, például Nyakó képviselőtársam most elmondott szavainak egy részével - és ezt fontosnak tartom megismételni egyfajta zárszóként -, hogy valóban nem kizárólag közbiztonsági problémáról van szó, és jó is, ha kerüli a bizottság azt a látszatot majd és valamennyi felelős parlamenti politikus, minthogyha csak arról lenne szó. Egyáltalán nincs így.

Ugyanakkor annak az összekeverése, hogy mit lehet kezdeni azzal a helyzettel, amely a Gyöngyöspatán kialakult helyzetig vezetett, tehát az alapállapotok megoldására milyen javaslatokat kell tenni, az nem feltétlenül összekeverendő a konkrét gyöngyöspatai, szerintünk több oldalról uszító cselekményekkel. Azt sem vitatom, és szeretném jobbikos képviselőtársaim számára is világossá tenni, hogy ez a bizottság nem mondta, nem is mondja és remélem, nem is fogja mondani, hogy egyébként az alapproblémának a megoldásától eltekinthet a mindenkori magyar politika.

Értelemszerűen azt is fel kell majd tárnunk, hogy hol vannak ennek a gyökerei. Ami ennél sokkal fontosabb, és ezzel hadd utaljak megint az eseti bizottság formájára, hogy én abban bízom, hogy a bizottság valamennyi tagja arra fog törekedni, hogy a 150 nap letelte után egy olyan jelentést készítsen, amely nemcsak világossá teszi minden politikai párt, minden közéleti szereplő vagy akár a hazai vagy külföldi sajtó nyilvánossága számára, hogy mi történt, hanem érdemi javaslatokat is meg tud az irányban fogalmazni, hogy több ilyen eset az amúgy közbiztonságilag nehéz helyzetben lévő településeken ne fordulhasson elő.

Én arra kérem önöket, hogy tekintettel arra, hogy ez a vita valóban, ha a tartalmában megnyitottuk volna, még ennél is jobban, mint ahogy ma megnyitottuk, eltartana talán péntek délutánig is itt egy ültő helyünkben, vegyenek részt ebben a bizottságban, tegyenek ott javaslatokat, akár a meghívottak személyére is, utalnék szintén egy jobbikos hozzászólásra. Én azt hiszem, hogy a kormányzó pártoknak nem érdekük az, hogy ne derüljön ki az igazság.

Azt a mondatot viszont, hogy a mi felelősségünk lenne a kialakult helyzet, egy legutóbbi hozzászólásra utalva, azt ismételten, sokadszorra a vitában szeretném visszautasítani. Nehéz napirendet tárgyaltunk, hiszen valóban nem pusztán egy bizottság felállításáról van szó, hanem egy olyan ügyről, amely megmozgatta manapság a közvéleményt, a sajtót, a hazait, a külföldit is, és egy olyan jelenségről, amelyben, ha jól érzékeltem a vita során, valamennyi pártnak ilyen vagy olyan pontokon eltér az álláspontja annak a kialakulását vagy megoldási javaslatait illetően.

Én abban a reményben fejezném be a mostani mondandómat, hogy valóban ez a bizottság azt a célt fogja elérni, amely célt mi valójában szántunk neki, és köszönöm, hogy nem feltételezik első körben a rossz szándékot a bizottság létrejöttével kapcsolatban.

Köszönöm, hogy meghallgattak.

← Vissza