Search
Calendar

2011-05-16

Interpelláció – Csökkent-e a közlekedési bűncselekmények száma Magyarországon?

← Vissza

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr!

Az elmúlt évszázad végén az Európai Unióban, illetve Magyarországon a közlekedésbiztonság helyzete jelentősen romlott, ezért a nemzeti együttműködés kormánya számára is különösen fontos kihívást jelent, hogy a társadalom milyen válaszokat tud adni a közlekedés területén jelentkező új kihívásokra, képes-e egy optimális közlekedési politika és közlekedési rendszer megteremtésére.

A közelmúlt éveinek közlekedési statisztikai adataira tekintve megállapíthatjuk, hogy a személyi sérüléses balesetek, valamint a meghalt, megsérült személyek száma is jelentős mértékben emelkedett. Az aggasztó jelenségekre felfigyelve a közúti közlekedés biztonságának kérdése és a szomorú statisztikai adatok javításának szándéka az uniós politika döntéshozóit is kihívás elé állította.

A közlekedésbiztonsági programok fókuszába a közúti balesetek, valamint azok áldozatai számának csökkentése került. Az Európai Bizottság 2001-ben fogadta el a legfőbb közlekedéspolitikai célkitűzéseket tartalmazó dokumentumát, az úgynevezett Fehér könyvet, amelynek legfőbb célja a közúti balesetekben elhunyt áldozatok számának csökkentése volt.

Az európai közlekedésbiztonsági cselekvési program a következőkben határozta meg a legfontosabb tevékenységeket: a közutakat használók felelősségteljesebb magatartásra való ösztönzése, a szabálykövető magatartás erősítése, a veszélyes magatartásformák fokozottabb üldözése, a műszaki innovációk támogatásával a biztonságosabb járműpark kialakítása, valamint az információs és kommunikációs technológiák használatával a közúti infrastruktúra fejlesztése. A nemzeti együttműködés programjában megfogalmazottak szerint az emberi élet védelme kiemelt jelentőségű kormányzati feladat. Biztató tendenciát jelez, hogy az elmúlt évekhez képest, 2009-hez viszonyítva a közlekedési bűncselekmények száma 2010-ben mintegy 7 százalékkal csökkent.

Ezek között is különösen veszélyes bűncselekménytípus a közúti jármű ittas vezetése és a közúti baleset okozása, amely elkövetési magatartások a bevezetett szigorítást célzó intézkedések hatására mérséklődtek.

Tisztelt Államtitkár Úr!

Mindezek alapján tisztelettel kérdezem öntől: megalakulása óta milyen intézkedéseket tettek a közúti közlekedés biztonságának javítása érdekében? Milyen intézkedéseket tett a rendőrség a közlekedési morál javítása, a szándékos közlekedési szabálysértések megelőzése, valamint az ittasan okozott balesetek számának csökkentése érdekében? Milyen eredményeket érzékelhettek a Magyarország közútjain utazók?

Várom államtitkár úr megtisztelő válaszát.

(…)

Tisztelt Államtitkár Úr!

Köszönjük a tájékoztatást, reménykedünk abban, hogy ezek a közlekedésbiztonsági intézkedések további eredményeket jelentenek majd a közutakon. Egyben arra kérném önt és önön keresztül a Belügyminisztériumot, hogy ne legyenek restek további ez irányú intézkedéseket, döntéseket meghozni, amelyek ezt a pozitív tendenciát előreviszik a jövőben.

Válaszát elfogadom. Köszönöm szépen.

← Vissza