Tisztelt Képviselőtársaim!
Az előttünk fekvő törvényjavaslat egyik legfontosabb célja hazánk érdekérvényesítésének növelése, illetve ennek a képességnek a növelése.
Bevezetőül ennek a 20 perces kis előterjesztői expozénak az elején szükséges elmondani, hogy egyébként ennek a Háznak a falai között ritkán esik szó a titkosszolgálatokról, és talán ez így is helyes, hiszen munkájukat diszkréten és körültekintően kell végezniük. Most azonban szükséges a minket körülvevő gazdasági és politikai jelenségekre adott reakciókat átstrukturálni, ami törvénymódosításokkal is együtt kell, hogy járjon. Az eddig nem tapasztalt kihívások, amelyek előtt a magyar kormány áll, javarészt az előttünk fekvő törvények elfogadását indokolttá teszik.
A törvényjavaslat öt törvényt módosít annak érdekében, hogy a polgári hírszerzés eredményeit és információit hatékonyabban, gördülékenyebben lehessen felhasználni a kormányzati munkában. A kormány valamennyi tagjának együttműködése szükséges ahhoz, hogy az Információs Hivatal irányítása, illetve az annak kapcsán szükséges információk a megfelelő helyükre kerüljenek. Ez egyébként a javaslat következményeképpen növeli az Információs Hivatal befolyását is, a szerepét is. Különösen fontos azt megemlítenünk, hogy az Információs Hivatal, amint korábban is, a jövőben is ebben az új szervezeti működési modellben több minisztériumot, sőt talán mondhatjuk, valamennyi minisztériumot háttértámogatással látja el, ha azok ezt igénylik, éppen ezért a javaslat így született meg.
Az öt törvény nyilvánvalóan azért kerül módosításra, mert ennek az első pontban megfogalmazott módosításnak az átvezetése a kapcsolódó jogszabályokban szükséges, és előterjesztőként a törvényjavaslat indokolásában foglaltakat feltételezem, hogy megismerték, az abban megismert tényeket, illetve a jövőbeni elképzeléseket, szempontokat a vitát követően támogatni fogják és tudják.
Köszönöm szépen a figyelmüket.
(…)
Tisztelt Képviselőtársaim!
Most, hogy Molnár képviselő úr kiment, így remélem, majd a jegyzőkönyvből visszaolvassa, mert szerettem volna reagálni az általa elmondottakra is.
Ő azt mondta, hogy ez egyszerűbb dolog lenne, mint a kétszer kettő. Az egyszerű az egyszer egy szokott lenni, a kétszer kettő viszont néha öt, és itt tévedett a képviselő úr, amikor azt mondta, hogy a testületi kollektív felelősség kérdése nem szerencsés ebben az ügyben.
Itt felhívom a figyelmet arra, hogy magának a javaslatnak a 4. §-a, annak is a (2) bekezdése úgy fogalmaz, hogy a kormány az Információs Hivatalt a kormány erre vonatkozó eredeti jogalkotó hatáskörben kiadott kormányrendeleti kijelölése esetén a miniszterelnök útján is irányíthatja. Tehát semmiképpen nem testületi felelősséget állapít meg, hanem azt mondja, hogy ha kormányrendelet úgy rendelkezik, akkor egy személyben a miniszterelnök is irányíthatja. Korábban ez kizárólag miniszter személyéhez volt kötött.
Ha rosszmájú szeretnék lenni, akkor azt mondanám, hogy amit Lajos képviselő úr mondott nekünk az elmúlt percekben - természetesen Mile képviselőtársamra gondolok -, akkor őt is szeretném néhány dologban megcáfolni. Említette képviselő úr, számára nem elfogadható az az indoklás, hogy hatékonyabban tudja majd a kormány tevékenységét szolgálni az Információs Hivatal. Hozzá kell tennem, hogy az Információs Hivatal korábbi tevékenysége, amire ön is utalt - sőt Mirkóczki képviselő úr is utalt rá már a bizottsági ülésen is -, hogy mennyire jó és sikeres volt az együttműködés, nem tárgya ennek az előterjesztésnek, hogy ezt értékeljük. Én egyébként ezt nem is vonom kétségbe, a jövőben is mindenképpen az lehet.
Azt, hogy miniszteri rendelet helyett kormányrendelet dönthet majd az Információs Hivatallal kapcsolatos szabályokról, a bevezetőmben azzal indokoltam meg, hogy nő az Információs Hivatal szerepe. Azt is mondta Mile képviselőtársam, hogy nem találja azokat az érveket, ha jól emlékszem, úgy fogalmazott, amelyekkel a közvéleményt meg lehetne győzni erről. Általában egyébként azt gondolom, az Információs Hivatallal kapcsolatos szabályozással a közvéleményt nehéz meggyőzni, már csak azért is, mert mint szintén a bevezetőmben mondtam, a tevékenységüket kellő körültekintéssel végzik, a polgári hírszerzésnek egyébként ez sajátja.
Jogos kritikának tartom ugyanakkor az időzítési problémáit. A kormány szerkezeti átalakításaival valóban egy együtt járó feladatátszervezésről van szó. Lehet, elfogadom, hogy szerencsésebb lett volna ezt az új jogállási törvénnyel kapcsolatosan tárgyalni, de jobb későn, mint soha.
Egyébként köszönöm mind a bizottsági elnöknek, mind az ellenzéki képviselőknek, hogy ma ezen a bizottsági ülésen részt vettek. Ez az előterjesztés fontos, jó célt szolgál, és hazánk érdekeinek szolgálatában áll.
Ezért kérem, ha módjuk lesz rá, és ha nem történik valami csoda - ahogy Molnár képviselő úr fogalmazott -, akkor legyenek kedvesek támogatni majd.
Köszönöm szépen.