Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim!
A héten megkezdi az Országgyűlés a 2019-es központi költségvetéssel kapcsolatos vitákat.
Egy költségvetés mindig kijelöli a politikai célokat és az ahhoz számítható pénzügyi kereteket. A magyar kormány - megértve a 2018-as országgyűlési választáson kinyilvánított választói akaratot - a biztonságos növekedés költségvetésévé tette a 2019-es költségvetés tervezetét. A biztonságos növekedés, mint legfontosabb elérendő cél a javaslat kiolvasható értelmezése szerint négy pilléren nyugszik: a biztonság megőrzése, a gazdasági növekedés fenntartása, a családok támogatása és a teljes foglalkoztatás elérése.
A magyar emberek munkájának köszönhetően a magyar költségvetési tervezés megadja azt a stabilitást, amely szükséges a következő évekhez. Miért is van erre különösen nagy szükség, és miért kell különösen nagy figyelmet fordítani?
Kétféle válság mindenképpen terjed a világban, az egyik a már itt is sokat citált migrációs válság és az azzal kapcsolatos problémák, a másik a világban fellelhető gazdasági válság, illetve annak előjelei. Éppen ezért fontos az a fajta költségvetési tervezés, amit most a kormány a parlament elé terjesztett.
2010 óta nagy utat tett meg Magyarország, visszaszerezte a gazdasági önrendelkezését, és stabilizálta pénzügyi helyzetét.
Csak a miheztartás és a közös emlékezés miatt jegyzeném meg, hogy amíg a 2006-os megboldogult Gyurcsány-kormány alatt mért hiány elérte a 9,3 százalékot, addig a 2019-es költségvetési tervezésben 1,8 százalékos hiánycéllal számol a kormány. Jelenti mindez azt is, hogy 2012 óta - és így a jövő évben is - a kormány eleget tesz az Unió által elvárt 3 százalék alatti hiánycélnak, tartós gazdasági növekedéssel, mintegy 4,1 százalékos növekedéssel számol; 3,8 százalékra csökkent mind ez idő alatt a munkanélküliség, a 2010 óta eltelt időszakra gondolok, illetve manapság rekordokat dönt a foglalkoztatás, miközben a bérek hosszú évek óta nem látott ütemben nőnek.
Itt szállnék vitába Z. Kárpát Dániel képviselőtársammal: ha azt gondolja valaki, hogy a magyar kormány gazdaságpolitikájának semmi köze nincsen a reálbérek emelkedéséhez, szerintem súlyosan téved.
A legfontosabb, hogy 2019-ben is megőrizzük Magyarország biztonságát, pénzügyi és gazdasági stabilitását, folytassuk az adócsökkentés politikáját, illetve a családok támogatását. Mindeközben örömmel látjuk, hogy ezek jelentik a költségvetés tervezésének alapjait is. Azzal is egyetértünk, hogy 50 százalékkal növeli a kormány az általános tartalékkeretet, illetve a hiánycél teljesítéséhez kötött biztonsági tartalékkeretet is ugyanennyivel. Annak különösen örülünk, hogy a gazdasági növekedés fenntartása érdekében a magyar kormány saját forrásból mintegy 4000 milliárd forintot fordít fejlesztésekre, beruházásokra. Mindemellett megmarad az arányos teherviselés rendszere. A reálkeresetek növekedésével számol a költségvetési tervezet, illetve a nyugdíjprémium kifizetésével is, ami szintén öröm a nyugdíjasok számára. Mindemellett a szociális hozzájárulási adó 2 százalékos csökkentése mintegy 100 milliárd forintot hagy a vállalkozóknál. És a jövő évben, már elmondhatjuk, a kormány évente 2000 milliárd forintot fordít a családok támogatására. Csökkentjük a munkát terhelő adókat, és 2019-ben a ’15-ös képest a duplájára fog nőni a kétgyermekesek családi adókedvezménye.
Összességében tehát világosan látszik, hogy mindenki arányosan veheti majd ki a részét a gazdasági bővülésből, a családok, a munkavállalók, a nyugdíjasok és a közszférában dolgozók. Emellett a költségvetés szavatolja az ország biztonságát és védelmét.
Éppen ezért a biztonságos növekedés, a családok támogatása, a teljes foglalkoztatás, illetve az ország biztonságának a megőrzését szolgáló és azt pénzügyileg stabilan támogató költségvetés, bízom benne, hogy a magyar parlament nemcsak két, hanem több frakciójának a támogatását is elnyeri, hiszen az ország biztonsága és védelme - az előttünk álló európai és világfolyamatokat is figyelembe véve - elengedhetetlen és nélkülözhetetlen. Kérem a költségvetés támogatását.
Köszönöm a szót, elnök úr.