Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Tisztelt Országgyűlés!
Az aktuális ügy, hogy két hónappal ezelőtt még nem gondoltuk volna, hogy a migrációs nyomás mellett Európának egy olyan, eddig felmérhetetlen léptékű kihívással is szembe kell néznie, mint a Kínából induló koronavírus ügye.
A jó hír az, hogy nincsen még Magyarországon érintettje a vírusnak. A rosszabb hír ennél, hogy elnézve a környező országok vagy a környékbeli országok tendenciáit, kicsi az esélye annak, hogy Magyarország el tudja kerülni azt, hogy legyen. A magyar kormány megtesz mindent, hogy megvédje a magyar emberek egészségét. A megelőző intézkedések a szakterületek tevékenységét összefogó operatív törzsön keresztül valósulnak meg, úgyhogy az első szó a köszöneté, ami a kormány gyors munkáját és az operatív törzs professzionalitását illeti.
Magyarország nemcsak, hogy követi és végrehajtja a WHO ajánlásait, hanem azon túlmenő intézkedéseket is tesz. Ennek keretében az operatív törzs egy 28 pontos akciótervet és intézkedéseket jelentett be. Ezek egyebek mellett tartalmazzák a határátkelők és a repülőtér szűrőmechanizmusait, a vasúti társaságok megelőző intézkedéseit, a védőfelszerelések gyártására vonatkozó feladatokat, illetve a különböző intézményi felkészítéseket; ezenfelül pedig a rendkívüli tájékoztatási rendet, amit szükség esetén életbe lehet léptetni.
A parlamenti frakcióvezetőket a múlt hét csütörtökön egyeztetésre hívta a belügyminiszter. Ha mindannyian elfogadjuk, és a közös politikai kommunikáció az irányba mutat, hogy ez most az egyik legfontosabb, hazánkat is veszélyeztető probléma, akkor be kell hogy valljam őszintén, meghallgattam Arató képviselőtársam felszólalását, és nem értem a hangnemét, hiszen a Belügyminisztériumban ott voltunk jó páran az ő frakcióvezetője persze nem jött el, hiszen biztosan fontosabb dolga volt ennél , de Arató képviselő úr nem volt ilyen indulatos ezen a találkozón, és azt is megtudhatta, hogy mindenre, akár szóban, akár írásban, kaphat választ. Kicsit álságosnak, hovatovább ízléstelennek tartom, hogy a belügyminisztériumi egyeztetés békés, konstruktív hangnemben lement, itt pedig azt mondta, amit önök is hallhattak.
Itt jegyzem meg, hogy éppen a Demokratikus Koalíció volt az, amely a tavalyi költségvetés alkalmával olyan módosító javaslatokat nyújtott be, amelyek az Országvédelmi Alapot megfelezték volna, és a rendkívüli kormányzati intézkedésekre szánt forrást pedig teljesen kinullázták volna. Azt is szeretném megjegyezni, hogy éppen Arató képviselő úr volt az, aki kimerítő választ kapott a belügyminiszter úrtól minden kérdésére.
Ezt félretéve, kanyarodjunk oda vissza, hogy mégiscsak egy fontos és közös megoldásra váró ügyről van szó. Nekünk három dolgunk bizonyára van a magyar Országgyűlésben. Az egyik az, amiről a belügyminisztert is biztosítottuk az értekezleten, hogy szükség esetén az Országgyűlés bármilyen javasolt és meghozni kívánt törvénymódosítást kész napirendre venni, akár rendkívüli eljárásban, tehát sürgősséggel vagy kivételességi eljárásban.
A második feladatunk az, hogy ne alakuljon ki pánik, különösen oktalanul ne. Ebben pedig óriási szerepe van minden politikai szereplőnek, a médiafelületeknek is egyaránt, és szükség van arra is, hogy a politika színterén se legyenek olyan bírálatok, amelyek alkalmasak álhírterjesztésre.
Itt maga a másik probléma, amivel szemben fel kell lépnünk: az álhírterjesztés, a rémhírterjesztés ugyan most is bűncselekmény, és igaz, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda Kibervédelmi Főosztálya ilyen hálózatot, internetes hálózatot már felszámolt, de várhatóan ez a folyamat nem áll meg. Éppen ezért arra is fel kell készülnünk és a Belügyminisztériumot kérjük is, hogy vizsgálja meg annak a problémának a súlyát, és tegyen javaslatot a megoldására, hogy mennyiben terjedhet el ez a koronavírus-járvány fennállása alatt, és miként lehet ezt megfékezni.
Ezt a bajt ugyanis nem tetézni kell, és rá is térnék a következő feladatunkra, ami várhatóan még akár az Országgyűlés elé is szükséges, hogy kerüljön. Fel kell lépnünk azok ellen, akik nyerészkednek a hatástalan gyógyászati készítményeken, és nemcsak a hamis híresztelések, hanem a hatástalan gyógyászati készítmények, védőfelszerelések is legalább olyan károsak lehetnek, kihasználva egyébként az aggódó emberek egészségféltését. Többeknél ez a nyereségvágy alapján megjelenik.
És azt is szeretném önöknek zárásként hangsúlyozni, hogy minden politikai erőnek, minden médiafelületnek nemcsak, hogy felelőssége, hanem feladata is, hogy az emberek megnyugtatására és a közös cselekvésre sarkalljon mindenkit. Erre kérjük a kormányt is.
Köszönöm a figyelmüket.