Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés!
Nem tudjuk, hogy a világjárványon túl vagyunk-e, de azt tudjuk, hogy mi történt eddig az elmúlt közel két hónapban, és világosan látszik, hogy a világjárvány nemcsak egészségügyi, de a következő időszakban súlyos gazdasági kérdés is lesz nemcsak Magyarországon, hanem világszerte. 2010-ben a magyar kormány munkaalapú gazdaságot tűzött ki célul, és tíz év alatt egymillió munkahelyet ígért ez nagyjából megvalósult, az a 960 ezer új munkahely, amely 2010 óta létrejött, ezt igazolja, ezt a célkitűzést a koronavírus pusztító hatásai sem változtathatják meg.
Éppen ezért fontosak azok az intézkedések, amelyeket a magyar kormány az elmúlt időszakban meghozott. Nyilván a legeslegfontosabb a most következő időszakban, hogy az életet újraindítsuk, és az is nagyon fontos, hogy ennek része legyen a gazdaság védelme és újbóli megerősítése, és ennek jegyében szeretnék néhány intézkedésről beszélni.
Szerintem nagyon fontos, és egy kiemelt szándék kifejezése, hogy a kormány annyi munkahelyet hoz létre, amennyit a vírus tönkretett. Erre a gazdaságvédelmi akcióterv jelentős részben is fordít, munkahelyek védelmére, újak teremtésére, ezért kínál a kormány például bértámogatást, hogy a munkaadók meg tudják tartani a veszélyeztetett munkaerőt, de adócsökkentéssel is támogatják a munkahelyek védelmét, nullaszázalékos hitelt kínálnak a vállalkozásoknak, illetve felfüggesztette a kormány a hiteltörlesztések kötelezettségét is.
A gazdaságvédelmi intézkedések nagyon sok embert érintenek: 150 ezer kisvállalkozás, 60 ezer kisgyermekes család, több százezer vállalkozás mellett még többek között a hallgatók és a banki adósok életét is könnyítik ezek a lépések.
Eddig több mint 600 milliárd forintot fordított a kormány a védekezésre, és több ezer milliárdot a családok és vállalkozások támogatására. Ami viszont kiemelten fontos, hogy veszélyhelyzetben is csökkennek az adók és az adminisztrációs terhek. Mindezzel együtt is kimondható, hogy csak három olyan nyugat-európai állam van Németország, Olaszország és Svédország, amely Magyarországnál többet fordít GDP-arányosan a vállalkozások megsegítésére. Itt emelném ki azt is, hogy az előttünk álló 2021-es költségvetésnek is a gazdaságvédelmi akciótervet, a beruházásokat és a munkahelyteremtést kell szolgálnia. Mi a magunk részéről így fogjuk tudni támogatni.
A bértámogatás rendszeréről engedjenek még meg néhány gondolatot! Már eddig is sok tízezer vállalkozáson segített, de 5400 vállalkozás nyújtott be kérelmet ebben a programban, közel 72 ezer munkavállalóra vonatkozóan mára. Ez azt jelenti, hogy dolgozónként átlagosan több mint 160 ezer forint állami támogatásra pályáztak eddig a vállalatok. Ez azt mutatja, hogy a cégek és a munkavállalók alkalmas és jó eszköznek tartják ezt a válság okozta átmeneti problémák megoldására. Az külön üdvözlendő, hogy a kormányhivatalok rendkívül gyorsan, 8 napon belül döntenek ezekről az igénylésekről.
Itt térnék ki röviden a beruházásokra is. A járvány által okozott gazdasági károk enyhítésében kulcsszerepe van a beruházások ösztönzésének is. Szijjártó miniszter úr ma már beszélt róla, de talán nem árt hangsúlyozni már csak azért sem, hogy éljenek ezekkel a lehetőségekkel, a kormány nyújtotta lehetőséggel az érintett vállalatok, hogy ezek a tervezett beruházások segítik az új munkahelyek létrejöttét és a korábbiak megvédését is. A kormány arról is döntött, hogy megduplázza a Külgazdasági és Külügyminisztérium, illetve a Nemzeti Befektetési Ügynökség programjának támogatási keretét, amely ezeknek a vállalkozásoknak szól. A programra eddig több mint 400 vállalat jelentkezett be, és ezzel további 73 ezer munkahely vált érintetté ebben a védelmi csomagban.
Nem sokkal előttem ma felszólaló Gyurcsány Ferenc képviselőtársam feltette a kérdést, hogy rendben van-e, amit tesz a kormány. Mielőtt erre válaszolnánk, vagy mindenki magában válaszolna, azért nem tudom megállni, hogy ne tegyem fel a kérdést, hogy az vajon rendben van-e, hogy amikor ők voltak kormányon, akkor kizárólag a megszorításokban gondolkodtak.
Mondom, hogy a rendben lévő recept, hogy nézett ki az ő fejükben. El kellett venni a pénzt, a 13. havi nyugdíjat, meg kellett emelni a nyugdíjkorhatárt, el kellett venni egyhavi bért a közalkalmazottaktól, csökkenteni kellett a táppénzt és a családok támogatásait, a gyes időtartamát, bevonni az adózásba a családi pótlékot, emelni az áfakulcsot, az ingatlanadót, és 200 ezer elveszített munkahelyű embernek nem tenni semmit.
Vajon az rendben van-e? Köszönöm szépen.